U organizaciji crkvene opštine Vićenca iz Italije nedavno je organizovano pokloničko putovanje u manastire u Crnoj Gori i Hercegovini. Blagoslov je ovo hodočašće dao je vladika Andrej a parohijane je vodio arhijerejski vikar i paroh Vićence protojerej Dalibor Đukić́. Četiri dana puta provedena ostaće u najlepšem sećanju svih koji su ovoga puta bili deo ovog hodočašća i koji su uživali ne samo u lepoti manastira i njihovom bogatstvu fresaka, ikona, sakralnih predmeta…već i doživljaju da se celivaju mošti svetitelja. Posećeni su manastir Ostrog, Ždrebaonik, Daibabe, Cetinjski manstir, Podmaine, Vranjina, Tvrdoš, rodno mesto Sv. Vasilija Ostroškog…
Foto: CO Vićenca
Prva destinacija je bio čuveni manastir Ostrog, smešten u impozantnim crnogorskim stenama, gde su izložene mošti Svetog Vasilija. Nakon noćenja i molitvi posetio se manastir Podlastva, kod Budve, gde su 2019. godine počele čuvene litije za očuvanje jedinstva sa srpskom maticom crkvom širom Crne Gore. Potom je hodočasnici obišli manastir Podmaine, a videli su i crkve Vaznesenje Presvete Bogorodice i Svetu Petku. Kako su naveli u mnogo lepom sećanju će im ostati razgovor sa monasima kao i poklon oca Rafaila koji im je dao važne verske knjige.
Uživalo se i u manastiru Stanjevići, posvećen Svetoj Trojici, koga je 1716. godine osnovao vladika crnogorski Danilo. „Nemu dugujemo prvo najvažnije vaskrsenje srpskog naroda od Turaka, mnoga lepa napisana dela pa i najpoznatije vladike Petra Petrovića Njegoša Gorski vjenac i Luča mikrokosma. Ovaj manastir poseduje veoma bogatu biblioteku od nekoliko hiljada dragocenih knjiga”, istakli su hodočasnici. Oni su naveli interesantan podatak da je u Trstu je 1833. godine grof Mateo Ivanović, jedan od istaknutih predstavnika tadašnje srpske pravoslavne zajednice, ugostio Njegoša u njegovoj istoimenoj palati Ivanović, koja se nalazila uz reku Sauro.
Put je nastavljen posetom manastiru Vranjina, koji se nalazi iznad Skadarskog jezera, do koga su Srbi iz Italije stigli čamcima.
„Vodili su nas lokalni monasi. Odslužili su svetu liturgiju za nas, a potom nam ponudili bogat doručak pun poslastica na čemu smo im neizmerno zahvalni, s obzirom na to da shvatamo koliko je moralo biti složeno organizovati tako bogat ručak usred ostrva gde se nisu to je osim samog manastira”, veoma zahvalno su se izrazili Srbi iz Vićence, toplo se zahvalivši na ovom gestu.
Prva crkva posvećena Svetom Savi, rodonačelniku i osnivaču Srpske pravoslavne crkve, podignuta je na ovom ostrvu 1219. godine. Sada se vide samo ostaci, dok je sadašnja crkva posvećena Svetom Nikoli i u toku je rekonstrukcija.
Sledeća destinacija bio je manastir Dajbabe, na poklonjenje moštima Svetog Simeona, koje se nalaze unutar glavne crkve manastira u kamenolomu/pećini. „Nastavili smo posetom jednom od najznačajnijih mesta srpskog pravoslavlja, Cetinjskom manastiru, gde se nalazi ruka Svetog Jovana Krstitelja, jedne od najznačajnijih relikvija u čitavom hrišćanskom svetu. Ovu svetu ruku car Rusije Pavle je dobio na dar 1799. godine, gde je ostala do 1917. godine, kada je majka poslednjeg ruskog cara Nikolaja II, u dogovoru sa kijevskim mitropolitom, odlučila da istu ruku pruži i srpskom vladari porodice Karađorđević́, u znak zahvalnosti što su posle Oktobarske revolucije primili desetine hiljada ruskih izbeglica. Posle bombardovanja Beograda, srpski kralj Petar II Karađorđević́ je ovu ruku doneo da je sakrije u manastir Ostrog i danas se nalazi u Cetinjskom manastiru. Pored ovog neprocenjivog blaga, u Cetinjskom manastiru se nalaze i mošti Svetog Petra Cetinjskog i delić krsta na kojem je raspet Gospod naš Isus. Uz Cetinjski manastir nalazi se crkvica u kojoj je sahranjen poslednji kralj Crne Gore Nikola I Petrović. Sve je to bila divota videti”, naglasili su hodočasnici.
Izvor: Rasejanje.info