Početna Događanja U San Ženi Lavalu kraj Liona odata pošta palim borcima u Prvom...

U San Ženi Lavalu kraj Liona odata pošta palim borcima u Prvom svetskom ratu

U opštini San Ženi Laval, desetak kilometara južno od Liona i ove godine srpska zajednice iz ovog dela Francuska povodom Dana pobede, odala je počast svim vojnicima Prvog svetskog rata sahranjenim na ovom groblju a posebno palim srpskim vojnicima, koji tu počivaju.  Tokom Velikog rata mnogi srpski vojnici obreli su se u vojničkoj bolnici u Sen Ženi Laval. Neki su se oporavili a najmanje njih 63 nije preživelo. Među njima je i jedna žena. Od posledica iznurenosti i rana nisu se uspeli pridružiti oslobodilačkoj vojsci i dočekati tu slavnu slobodu.

Reklama

Godinama, na Dan pobede nakon zvanične ceremonije na kojoj se intoniraju i francuska i srpska himna, otac Goran Ilić Benke, lionski paroh, održao je pomen za duše srpska 63 vojnika. Položeni su venci i odata počast herojima Prvog svetskog rata, uz podsećanje da je mir najdragoceniji dar za jedan narod i za celi svet.


Foto: CO Lion

„Nad srpskom grobnicom odslužen je pomen, okađena grobnica, upaljene sveće i pročitana imena 63 pala borca ovde sahranjena. Nakon pomena, predstavnici Federacije mladih Srba Evrope održali su govore u čast poginulih ratnika. Položeni su venci, a deca dopunske škole srpskog jezika u Lionu i svi prisutni otpevali su pesmu solunskih boraca Tamo daleko. Nakon zvanične ceremonije, pročitani su i stihovi Plave Grobnice Milutina Bojića i konačno otpevana i srpska nacionalna himna. Uprkos hladnom vremenu, na groblju se okupilo dosta naših sunarodnika a posebno nas je sve obradovao veliki broj prisutnih mladih i dece „na kojima svet ostaje” a zarad kojih i naši preci živote svoje ostaviše”, izjavio je lokalni sveštenik Goran Ilić Benke.

Zahvaljujući velikom trudu Francuza iz opštinskih knjiga umrlih prikupljena su za period od 1917. i 1920. godine 63 imena srpskih vojnika koji su tu sahranjeni među kojima i jedna žena. Za stogodišnjicu obeležavanja kraja Prvog svetskog rata su položene i dve spomen ploče na grobnici od kojih je jednu priložila Crkvena parohija u Lionu. U narednom periodu u planu je da se isklešu imena srpskim borcima koji počivaju na groblju u mestu San Ženi Laval.
Najmlađi među onima koji nisu uspeli da se oporave i vrate u Srbiju je Radosav Ristić iz Mihailovca kod Smedereva. Imao je samo 16 godina, a najstariji Baja Spremčević iz Crne Bare kod Šapca, sa 57 godina. Većina preminulih koji počivaju na ovoj groblju su starosti između 20 i 30 godina. Ima ih iz okoline Smedereva, Valjeva, Šapca, Požarevca, Kruševca… Slavka Radojković (26) iz Beograda je mlada ženska osoba, koja je ovde sahranjena sa srpskim vojnicima.

Izvor: Rasejanje.info