Svi koji su prethodne nedelje bili u prostorijama Generalnog konzulata Republike Srbije u Minhenu imali su priliku da pogledaju radove učenika Srpskih dopunskih škola u Bavarskoj posvećenim Prvom svetskog ratu i Srbiji. U Srbiji se od 2012. godine kao državni praznik obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Đaci su vredno sa svojim nastavnicima na časovima srpskog jezika spremali ovu izložbu i to sa puno ljubavi a u okviru Dana pobede i Dana primirja priređen je i kviz. Najbolji će dobiti vredne knjige među njima je i Istorija Srba koju je napisao Vladimir Ćorović.
Za tu izložbu đaci su nauči da je Dan pobede i primirja ujedno i dan sećanja kada su u železničkom vagonu u Кompijenu, sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom. Primirje je potpisano u 5.45 ujutru, stupilo je na snagu „jedanaestog sata, jedanaestog dana, jedanaestog meseca” 1918. godine i tako je okončan Veliki rat.
Foto: Srpska dopunska škola u Bavarskoj
„Obeležavanje Dana primirja nije izostalo ni u dopunskim školama na srpskom jeziku u nemačkoj pokrajini Bavarska. Nastavnice Gordana Budiša, Dajana Luković, Aleksandra Cvetković, Branka Stanojević, Dragana Uzelac i Violeta Pešić Nogo, kao i koordinatorka dopunske nastave, Tatjana Hot, nizom aktivnosti su obeležile sa svojim đacima ovaj bitni istorijski datum” rekla je koordinatorka Hot, pohvalivši Ministarstvo prosvete, pod čijim pokroviteljstvom je i Srpka dopunska škola u mnogih državama u rasejanju.
„Srpska ramonda, crteži slavnih srpskih vojskovođa, stidljivim rukopisom ispisane biografije Milunke Savić, Živojina Mišića, Stepe Stepanovića i velikih ratnih pesnika Milutina Bojića i Vladislav Petković Disa, našli su se na prelepim plakatima koje su napravili učenici koji pohađaju dopunsku nastavu na srpskom jeziku, a koja je pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete Republike Srbije”, dodale su nastavnice u Bavarskoj, koje sa puno ljubavi rade sa đacima u Srpskoj dopunskoj školi.
Naši đaci, koji se nalaze u rasejanju, čuvaju od zaborava čuvaju svoje hrabre pretke, svesni su žrtve koju je u Velikom ratu podnelo srpsko stanovništvo i poput cveta ramonde se diglo iz pepela i izvojevalo pobedu. Ono što se videlo na ovoj izložbi je da su učenici su pokazali raskošne talente, a najlepši radovi krase zidove Generalnog konzulata Republike Srbije, koji nesebično podržava rad srpskih škola u Bavarskoj”, naglasila je koordinatorka Tatjana Hot.
Natalijina ramonda, simbol Primirja u Prvom svetskom ratu, našla se i na obeleživačima za knjige koje su sa svojim đacima napravile nastavnice Aleksandra Cvetković i Dajana Luković. Đaci iz Regenzburga su obeleživače poklonili novootvorenoj srpskoj biblioteci, pa će članovi imati priliku da ih uz iznajmljenu knjigu dobiju na dar.
Sećanjem na prošlost, vredni đaci, ne samo kreativnošću, nego i znanjem hrabro koračali ka budućnosti. Znanje su pokazali i u kvizu koji je, uz podršku nastavnica iz Bavarske, osmislila Aleksandra Cvetković. Kviz o Prvom svetskom ratu bio je prilagođen srednjem (4, 5. i 6. razred), i starijem uzrastu (7. i 8. razred). Učenici koji su imali sve tačne odgovore dobiće vredne nagrade koje je za ovu priliku pripremio Generalni konzulat Republike Srbije iz Minhena. Uskoro ćemo objaviti i imena pobednika.
„Uz snažne poruke o miru i zvuke slavnih pesama Tamo daleko i Marš na Drinu, sećanje na bogatu istoriju i ponosne pretke, učenici dopunskih škola iz Bavarske su pokazali izuzetne rezultate kako u kvizu znanja, tako i u ostalim aktivnostima povodom Dana primirja”, dodala je koordinatorka Hot.
Izvor: Rasejanje.info