Udruženje likovne umetnosti Uroš Predić iz Švajcarske ovoj godini obeležava 30 godina postojanja. U čast toga jubileja u Bazelu organizovana je izložba „Identitet?”, na kojoj su svoja dela prestavili na najmlađi stvaraoci.
Naime prvi ovoj organizaciji postoji sekcija udruženja „Uroš u školskoj klupi”, koja je bavi razvojem umetnosti kod naših najmlađih predstavnika srpskog rasejanja. Cilj ove sekcije je da se širi svest o likovnoj kulturi i srpskoj istoriji umetnosti, da se proširuje fond reči u ovom domenu, produbljuje svest i ljubav prema umetnosti.
Par radova učenika sa likovnog konkursa Udruženja Uroš Predić
Foto: Udruženje likovnim umetnika Uroš Predić
Ove godine Udruženje je po prvi put organizovalo likovni konkurs za decu dijaspore. „Na takmičenju je učestvovalo 164 učenika, a uz dozvolu Ministarstva kulture nakon konkursa „Očima ljubavi o Srbiji” u junu, pojedine grupe posetile su izložbu i uživale u radionicama sa umetnicima u samoj galeriji. Kao nastavniku izuzetno mi je drago, da su se pobednički radovi đaka našli rame uz rame sa nama, bili izloženi u galeriji i privukli posebnu pažnju posetilaca izložbe”, istakla je Ana Milić, inicijatorka ovog projekta.
„Želim, pre svega, da zahvalim Udruženju likovnih umetnika Uroš Predić u svoje lično ime i u ime učenika Srpske dopunske škole u Bazelu na pruženoj prilici da se, na jedan zanimljiv i njima prijemčiv način, učenici bolje upoznaju sa likovnom kulturom i umetnošću. Radionice koje su članice Udruženja, Ana Milić i Marija Barišić, sprovele sa našim učenicima bile su jako delotvorne i konstruktivne, i pomogle našim učenicima da sagledaju likovnu kulturu i na jedan drugačiji način”, istakla je nastavnica Srpske dopunske škole Jasna Živković.
Foto: Udruženje likovanih umetnika Uroš Predić
Ona je dodala da su učenici u prijatnoj atmosferi i sa velikom pažnjom i zainteresovanošću učestvovali u radionicama, otkrivali i saznavali kako nastaju umetnička dela i kakvu poruku mogu da nose. Zatim su „učili kako mogu da izgrade lični stav prema nekom umetničkom delu, učestvovali u kvizu i osvajali nagrade, ali i samostalno stvarali uz podršku radioničarki i na svoju veliku radost. Učenici su, takođe, kroz radionice obogatili svoj rečnik novim rečima i izrazima iz srpskog jezika i kulture u ovoj oblasti, uporedno sa jezikom na kome pohađaju nastavu u redovnoj školi u Švajcarskoj. Ovo je bila i sjajna prilika da posete galeriju kao jedan od centara kulture i da nauče na koji način se ljubav prema umetnosti može negovati. Sa velikim nestrpljenjem se radujemo sledećem susretu i novoj prilici da još nešto saznamo!”, dodala je Jasna Živković.
Izvor: Rasejanje.info