Nisu se deca a pre svega roditelji iz Danske tek tako pomirili sa prestankom održavanja Krosa u dijaspori, tradicionalne i velike manifestacije koja se, među srpskim rasejanjem u ovoj zemlji održavala punih 25 godina. Nosila je ime „Trofej Đorđe Čululejević”, po jednom od osnivača ovog takmičenja u dijaspori i dugogodišnjeg sponzora a čija su deca iz Danske bila 6 puta ponela pehar „Beogradskog pobednika”, kao najbolji u dijaspori.
Ove godine sam takmičarski deo trčanja Krosa pod nazivom Trči-skoči-zagrljaj održan je po hladnom i kišovitom vremenu na gradskom stadionu „Selskov”. Tračalo se u dvanaest trka i za medalje je trčalo oko šezdesetak dece. Takođe na kraju je održana i trka majki i očeva.
Foto: T. Barbulović
Nakon sportskog dela ove celodnevne manifestacije u prostorijama jedne gradske škole nastavilo se sa kulturnim programom, dodelom medalja i diploma, zajedničkim ručkom i druženjem.
Pripremljen je besplatni ručak za sve učesnike krosa. Prisutne je pozdravila Jasmina Genčić, rukovodilac Krosa, Trči-skoči-zaigraj. U gostima su bili i Srbi iz Geteborga kao i predstavnici Srpsko-danskog udruženja Istok iz Frederiksverka i Udruženja Drina iz Balerupa.
Ponovo smo zajedno po 26.put, sa nešto izmenjenim konceptom ali forma je ostala ista. Prošlogodišnji jubilej 25.godina postojanja Krosa RTS-a i trčanje za trofej Đorđe Čululejević, bio je pokazaće se oproštajni. Zato koristim priliku da se još jednom zahvalim svima koji su požrtvovano toliko godina radili. Istovremeno želim srdačnu dobrodošlicu raširenih ruku i širom otvorenog srca novim mladim snagama, pozdravljam početak saradnje sa gostima iz Geteborga. Jer isključivo zajedničkim snagama možemo sve, pogotovu danas kada smo kao narod zastrašujuće podeljeni. Vreme kao i svako vreme nosi promene, nove izazove, ideje i zahteva nove ljude sa novom energijom, sa voljom i željom da započeto nastave, omasove u skladu sa svetom u kojem se nova deca rađaju i stasavaju. Možda baš zato, bilo kakav kraj i ne treba doživeti kao kraj, već isključivo kao mogućnost za novi početak. Organizacioni Odbor ove a nadamo se i narednih sportsko kulturnih manifestacija čine članovi nekadašnjeg Odbora Krosa RTS-a za Dansku, udruženje Istok iz Frederiksverka i SFA Opanak iz Kopenhagena”, dodala je Jamina Genčić.
Foto: T. Barbulović
U kulturno zabavnom delu programa polaznici članovi studija glume Pipi Lota iz švedskog Geteborga izveli su svoju predstavu „Crvenkapa”, kojom su oduševili ne samo mnogobrojnu decu već i roditelje. Pipi Lota je inače osnovano pre tri godine i radi pod okriljem Inicijative za kratativnu komunikaciju. Cilj ove organizacije je da se deca druže, igraju i pritom sačuvaju svoj maternji jezik. Postoje dve grupe, mlađa i starija. Predstave koje rade su prilagođene njihovom uzrastu i znanju jezika. Dve godine za redom su izvodili Novogodišnju bajku, za šta se tražila karta više. Vežbaju jednom nedeljno i vole to što rade. Ovakva gostovanja ih bodre i podižu samopouzdanje. Grupu vode Slobodanka Raković i Biljana Mrmoš.
Mladi igrači KUD Zlatna nit udruženja Drina iz Balerupa predstavili su se spletom igara i završili svoj nastup zajedničkim kolom. Po završetku programa podelile su se medalje za prva tri mesta pobednika u trkama i uručene prikladne diplome svima koji su trčali.
Ovogodišnji pobednici po trkama su: Kristan Nenadović, Lena Daskalović, Lazar Palalić, Sofija Đorđević, Milijan Pajković, Sara Martinović, Filip Matović, Kleopatra Klinder, Maksim Pajković, Viktorija Petošević, Aleksandar Avramović i Anastasija Matović. U trci roditelja prvo mesto su zauzeli Jelena Martinović i Nemanja Dobša.
Za portal Rasejanje.info Tihomir Barbulović