Početna Događanja Izložba o Milici Stojadinović Srpkinji iz Beča stigla do Sremskih Karlovaca

Izložba o Milici Stojadinović Srpkinji iz Beča stigla do Sremskih Karlovaca

Za izuzetan doprinos u očuvanju srpskog književnog jezika prof. Svetlani Matić dodeljena nagrada „Venac vrdničke vile”

U organizaciji opštine Sremski Karlovci i Austrijsko-srpskog kulturnog društva Vilhelmina Mina Karadžić iz Beča, u subotu 19. oktobra 2024. godine, u Kulturnom centru Karlovačka umetnička radionica u Sremskim Karlovcima, otvorena je autorska izložba prof. Svetlana Matić. Izložbu, pod nazivom „Vrdnička vila – Milica Stojadinović Srpkinja” svečano je otvorio Dražen Đurđić, predsednik Opštine.


Foto: arhiva S.Matić

Obraćajući se prisutnima, Đurđić je, između ostalog, rekao  da „pridev i imenica Srpkinja, Milici Stojadinović je drugo ime dodeljeno još za života. I nije slučajno, a to je u našem narodu tradicija, da ime reprodukuje ličnost čoveka, pa tako to drugo ime govori o njenom životu i radu”. Milica je poznata kao pesnikinja i velika heroina 19. veka, o čemu govori i ova izložba. „Iako je za evropsku kulturu ona bila više lirski pesnik, za nas je, i to je najvažnije, bila veliki rodoljub. Sa svojim drugim imenom je to pokazala, i to u 19. veku, kada je ne samo u politici, industriji i uopšte društvu, Evropa kao najznačajniji kontinent bila zapravo svet muškaraca”, dodao je Dražen Đurđić. On je istakao da kada se čitaju Miličine rodoljubive pesme, da je ona u njima ridala nad gašenjem, padom i gubitkom srednjovekovne srpske države koja je dala svu svoju imovinu, srce, Kosovo i Metohiju za odbranu hrišćanske Evrope, tražeći razlog i momenat za njegovu obnovu, a te težnje gajile su se četiri veka, do ponovne obnove naše srpske državnosti u Sremskim Karlovcima.

Autori izložbe Svetlana Matić i dizajner Dušan Borisavljević
Foto: arhiva S. Matić

Akademik prof. Svetlana Matić se zahvalila predstavnicima Opštine Sremski Karlovci i Kulturnom centru, na organizaciji ove kulturne manifestacije i poklonila im po primerak knjige „Tragovi bečkih Srba”, koja je predstavljena na 67. Sajmu knjiga u Beogradu. Autorka izložbe je istakla da je Milica Stojadinović Srpkinja ostavila veliki trag u istoriji srpske književnosti. Ona je prisutne obavestila i o saradnji započetoj prošle godine, sa organizacijom Karom i prof. Plamenkom Vuletić, koja je rezultirala postavkom izložbe o Mini Karadžić, kao i obeležavanju dva veka od rođenja Branka Radičevića, u Ambasadi Republike Srbije u Austriji. Kao i u Beču, tako i ovog puta u Sremskim Karlovcima, dr Jelena Ratkov Kvočka, profesorka u Karlovačkoj gimnaziji je sa predstavnicima pozorišne grupe Kozačinski, pripremila prigodan kulturni program.

Dizajner Dušan Borisavljević je publiku informisao o sadržaju panela, koje je majstorski dizajnirao, u modernom stilu, a koji su izazvali posebno interesovanje prisutnih.

Nagrada Venac Vrdnički vile za Svetlanu Matić
Foto: arhiva S. Matić

Profesorki Svetlani Matić, mr Mirko Dimić, direktor Kulturnog centra Karlovačka umetnička radionica, uručio je nagradu „Venac vrdničke vile”, koja se pod pokroviteljstvom izdavačke kuće Prometej, a u organizaciji Kulturnog centra, Kulturno – prosvetne zajednica Srbije i izdavačke kuće Lokalitet, dodeljuje od 2008. godine, za izuzetan doprinos u očuvanju srpskog književnog jezika.

Postavka izložbe, koja je prvobitno bila izložena u Konzulatu Republike Srbije u Beču, može se pogledati u toku radnog vremena, u Kulturnom centru u Sremskim Karlovcima, do 27. oktobra 2024.godine.

Izvor: Rasejanje.info