Etno grupa Trag iz Banjaluke održala je ove nedelje dva koncerta u Parizu. Prvi je bio za predstavnike srpskog rasejanja i njihove prijatelje u opštini 17 a drugi, u sedištu Organizacije Ujedinjenih nacija za nauku, obrazovanje i kulturu (Unesko). Oba koncerta su imala za cilj da promovišu kulturno-muzičku baštinu Republike Srpske i BiH.
Na prvom nastupu u opštini, u jednom delu programa, su sa gostima iz Banja Luka nastupila i deca folklornih društva iz Pariza sa okolinom, što je za mališane, predstavnike srpskog rasejanja itekako bila velika čast.
Koncertom u Unesku je promovisan upis sevdalinke na listu Nematerijalne svetske baštine Uneska. Sevdalinka je na ovu listu upisana na poslednjem zasedanju Komiteta za Svetsku Baštinu u decembru u Urugvaju.

Foto: arhiva K.Mijić
Etno grupa Trag poznata je po izvođenju tradicionalne muzike sa naših prostora uz moderne aranžmane a sve sa ciljem da se izvorno narodno stvaralaštvo sačuva od zaborava. Izvodi pesme iz Republike Srpske (Bosne i Hercegovine), Srbije, Crne Gore, Makedonije i Bugarske. Rade i pokušavaju „da tradicionalnu muziku otrgne od zaborava, slede tragove narodnog predanja, grupa Trag je u narodne pesme udahnula svoj lični izraz, kao i duh našeg vremena, oživljavajući ih time, ali i ostavljajući, suštinski nepromenjenim i uvek narodnim, u amanet budućim generacijama”, najbolji je opis koji su dali za sebe, predstavnici grupe Trag.
Naslovna fotografija: M. Milanović
Izvor: Rasejanje.info