Početna Razgovor Maja Milojković – „poezija, duboko ličan izraz, koji dolazi iz duše poput...

Maja Milojković – „poezija, duboko ličan izraz, koji dolazi iz duše poput melodije”

Maja Milojković, u svom umetničkom koferu nosi pregršt kreativnih šešira. Kao prvo jedan je od osnivača poetskog kluba Area Feliks, urednica međunarodnog magazina za kreativnu književnost i kulturu Area Feliks, zatim zamenica glavnog urednika izdavačke kuće Sfaros u Beogradu, a takođe osnivač i potpredsednik udruženja Rtanj i Mesečev poetski krug. Ekskluzivno za čitaoce medijskog portala Rasejanja.info sledi priča Biljane Letić o dosadašnjim postignućima svestrane umetnice Maje Milojković iz ugla književnice, autorke i poete. Biljana Letić je rođena Beograđanka, koja skoro tri decenije živi u Brizbejnu, u Australiji.

Reklama

Multi-talentovana autorka i umetnica Maja Milojković, poreklom iz Zaječara, Srbije ima iza sebe bogato iskustvo iz specifične kreativne struke kojom se bavi. Interesuju je mnogi umetnički pravci koje naziva četiri asa, a tu spadaju poezija, slikanje, pevanje i ples. Ovaj intervju fokusira se na poeziji, knjigama i nizu počasnih nagrada koje je Maja Milojković dobila u 2024.-oj godini. Majin umetnički put i zlatna staza slave su obuhvaćeni u ovoj priči kao i Majine dve pesme „Prati me” i „Kraj i početak”.

Kako biste vi dočarali čitaocima – ko je Maja Milojković?

– Maja je arijsko ime koje na sanskritu znači iluzija ili ono što nije, tako da moje ime nosi simboličko značenje.
Dva u jedno – moje JA, koje ne voli da se eksponira, i Maja, koja je ekstrovertna.
Ja, koja uživam u samoći, i Maja, koja voli slavu.

I tako u nedogled – dvojna priroda koja mi omogućava da se igram svime što nisam i da uživam neopterećena svime što dolazi iz ovog sveta. Moja izražena mašta ogleda se u meni kao svestranom umetničkom biću.

Poezija, slikanje, pevanje i ples su moja četiri „asa”, i smatram da su to darovi od Boga. Ne znači da sam najbolja, već da su ti pravci najbolji za izražavanje moje duše. Dobiješ život i talente, oni su instrumenti kroz koje deluješ, prenoseći poruku koju otkrivaš u sebi. Ta poruka uvek mora da bude takva da budi optimizam u ljudima, podstiče ih na samospoznaju i menja ih nabolje.

Prošle godine sam postala promoter muzičke kuće FORTUNA DENMARK, koja stvara sjajne hitove. Snimili su moju pesmu Egipatska noć, za koju imam i spot u kojem pevam.


Foto: arhiva M. Milojković

Da počnemo od knjiga koje ste izdali. Možete li nam navesti sve knjige i nagrade koje ste do sada dobili?

– Moje dve zbirke su: „Mesečev krug” – izdavač Sven iz Niša i „Drveće želja” – izdavačka kuća Sfairos iz Beograda. Treća zbirka, „Budi kao papirni zmaj”, trenutno je u pripremi i biće objavljena u izdanju Sfairosa.

Urednik sam zajedno sa dr Milanom Mladenovićem, u međunarodnom zborniku „Rtanjski stihopevi” za 2024. godinu, izdavač Sfairos iz Beograda.

Zastupljena sam u oko 40 domaćih i međunarodnih zbornika. Takođe, jedan sam od nekoliko urednika na međunarodnom zborniku iz Indije, na poziv dr Brađeša Gupte Mevadev-a, ove godine. Pored toga, radila sam na stilskom poboljšanju tekstova za dva romana književnika Vladimira Pavića iz Hrvatske.

U 2024.-oj godini izdvajam knjigu „Hiperpoem”, međunarodni zbornik, urednik- Aleksandar Kobišev iz Rusije. Ovo je najduža pesma na svetu, koja je uvrštena u Ginisovu knjigu rekorda, a ja sam učestvovala sa katrenom. Ovaj zbornik je stekao međunarodnu popularnost i bio je izložen na sajmu knjiga u Minhenu ove godine. Takođe, postoji mogućnost da se ova knjiga naruči preko Amazona.

Moja saradnja sa cenjenim književnikom Agronom Šeleom iz Belgije traje već godinama, a svake godine učestvujem u njegovim međunarodnim zbornicima, čiji je urednik. Primerak svake knjige šalje se i u kraljevsku holandsku biblioteku.

Saradnja sa Abdalahom Gasmijem iz Tunisa takođe traje duži period. Svake godine učestvujem u zbornicima koje on uređuje, a prošle godine sam pozvana kao počasni gost, zajedno sa nekoliko pesnika, u Tunisu.

Pre šest godina priključila sam se vodećim pokretima za mir u svetu, zaštitu životinja i u borbi protiv rasizma itd. Kao aktivistkinja, dobitnica sam ogromnog broja nagrada iz mnogo zemalja. Ovo je mali deo nagrada iz 2024.-te godine, među kojima su:7

•            Nagrada za književnost od „Akademije za etiku” iz Indije, koju je dodelio predsednik Akademije za Etiku dr Džernail S Anand. To je zapravo za mene najviše priznanje u 2024.-oj godini. U Srbiji su dodeljene samo tri ove diplome: potpredsednici Maji Herman Sekulić, predsedniku Matice srpske i meni

•            Nagrada od dr arh. Franka Kolozo-a iz Italije, u ime GPLT-a za održivost i klimatske promene. On je značajna ličnost u vodećim organizacijama u svetu

•            Nagrade od „RINASCIMENTO – RENAISANCE MILENIUM III” koju mi je dodeljivao prof. Džordž Onsi, osnivač i predsednik RRM3 iz Kaira, Egipat

•            Nagrada od kandidata za Nobelovu nagradu Abdulgani Jahja Al-Ebarh Din-a iz Jemena za doprinos mira u svetu

•            Nagrada „Zlatni most” od književnika Rahima Karima Karimova iz Kirgistana

Takođe, ove godine sam pisala recenzije za međunarodno priznate književnike, uključujući Džernaila S Ananda, Helu Tekali iz Tunisa i Alekseja Kalakutina iz Rusije.

Pišem za časopise iz različitih zemalja. Izdvajam redovno objavljivanje mojih pesama u časopisima:

„Sinhronicitet haosa” iz Kalifornije, „Atunis Poetri” iz Belgije, „Polis Magazino” iz Grčke i mnoge druge.

Saradnja sa sedam časopisa širom sveta donela mi je veliko poštovanje kolega i priznanje u mnogim zemljama. Rado prihvatam poziv za saradnju, jer verujem u snagu međunarodnog povezivanja kroz umetnost.

Odakle dobijate inspiraciju za pisanje poezije?

– Inspiraciju pronalazim u molitvi, ljudima, samom životu i, naravno, u želji da ono što napišem dopre do ljudskog srca.

Inspirisani ste izrekom Leondarda Da Vinčija: ‘Slikarstvo je poezija koja se može videti, a poezija je slika koja se može čuti’. Kako to doživljavate: ispoljavanje poezije iz duše na svoj način ili umetnički ’slikanje poezije koja se sluša’?

– Za mene je poezija duboko ličan izraz, poput melodije koja dolazi iz duše, dok je slikanje poezije način da se ta melodija pretoči u vizuelni svet. I jedno i drugo su ispoljavanja unutrašnjih osećanja i misli, samo u različitim oblicima. Verujem da je umetnost univerzalni jezik, bilo da se ‘vidi’ ili ‘čuje’, jer se njime komunicira ono što reči ne mogu da prenesu. Na taj način, svaka moja reč je potez četkicom na platnu osećanja.7

Maja uz svoje delo Mesečev krug
Foto: arhiva M. Milojković

Kada ste otkrili da je poezija vaš način umetničkog izražavanja? Koje su najčešće poruke koje iznosite kroz stihove?

– Svoju prvu pesmu napisala sam 20. novembra 1993. godine, pred našu krsnu slavu, posvećenu Arhanđelu Mihajlu, koju proslavljamo 21. novembra.

Od 1997. godine počela sam aktivno da pišem a centralne teme mog stvaralaštva su ljubav, duhovnost, unutrašnji preobražaji, prolaznost vremena i refleksija o životu i smrti.

Udruženje Rtanj i Mesečev poetski Krug je nešto što ste vi osnovali. Šta možete reći o tome?

– To je bila želja da po prvi put, iz Zaječara, okupim pesnike iz jedinog muško-ženskog poetskog kluba Area Feliks, gde sam jedan od tri osnivača. Otišli smo 2018. godine na poziv dr Milana Mladenovića i njegove supruge Sve Marije Romanove, i tada sam odlučila, da, uticajnog i dragog prijatelja, imenujem za predsednika udruženja. Kasnije je postala tradicija da se okupljamo u Sokolskom domu (Milandar) pod planinom Rtanj, kod naših dragih domaćina.

Prošle godine smo uredili međunarodni zbornik poezije sa uticajnim doktorom filozofije, pra Milanom od Lužice. Okupila sam 116 autora sa svih kontinenata, među kojima su moji prijatelji sa Fejsbuk-a. Zbornik smo štampali pod nazivom „Rtanjski stihopevi”, u prvoj izdavačkoj kući iz Srbije Sfairos, čiji je osnivač dr Milan Mladenović.

Kako čitaoci mogu da vas pronađu na društvenim mrežama?

Aktivno koristim Fejsbuk, imam sajt pod imenom „Area Feliks”, i urednik sam međunarodnog magazina za kreativnu književnost i kulturu „Area Feliks”. Takođe, ja sam osnivač i potpredsednik udruženja Rtanj i Mesečev poetski krug i osnivač sam Fejsbuk grupe Rtanj i Mesečev poetski krug, koja broji 800 članova. Možete me pronaći na Instagramu, kao i putem e-maila: areafelix019@gmail.com

Za portal Rasejanje.info razgovor vodila Biljana Letić

PRATI ME

Dajem ti tajni znak, prati belog zeca.

Moja tetovaža na ramenu govori.

Da, zaboravila sam, nismo u filmu Metriks.

Želim da budeš moj pratilac,

ali ti ne znaš da čitaš znakove

koje postavlja Univerzum

kroz brojeve i u govorenju deteta.

Postoji nebeski crtač čije pero ispisuje znakove horoskopa.

Sve je to jasno kao na dlanu budućnost,

kao odgovor na molitvu.

Ali umesto da gledaš,

ti spavaš i sanjaš me u svilenoj noćnoj haljini, a ne shvataš da mi je toplo u vreloj noći,

a ne da bih provocirala tvoja čula.

Darujem ti put onakav kojim se hoda bez materijalnih želja

i da se uputimo do Himalaja

gde ćemo gledati drugačijim očima.

Uronićemo u planinu od snega,

u čijoj unutrašnjosti postoji svet obilja.

Zatvori oči i sledi me.

Odvešću te, saputniče,

kada naučiš da tetovaže govore,

kada spoznaš putokaze ispisanih perom od zlata,

nama neće biti potrebno telo od zemlje.

Sledi me, odvešću te gde je obilje iz oživljenih snova.

I kada tamo kročiš nećeš želeti da se vratiš, ali to najpre poželi.

Maja Milojković

Srbija

KRAJ I POČETAK

Kao što mlad mesec tananim lukom para zvezdano platno,

iz tog sećanja rađaju se komete –

kratki plamičci što svetle i nestaju.

Kada one sagore u tami,

mi podižemo pogled ka nebu

i u tom trenu u srce spuštamo želju.

Kad čovek napusti ovaj svet,

glasovi se pretaču u pesme –

o proslavi putovanja i poslednjeg povratka.

Svemir sve brižno vaga,

meru bola i radosti sipa podjednako,

kao da je svaki udah blagoslov,

a svaki izdah opomena prolaznosti.

Neka život protiče, milovan blagoslovima,

ali i on beži koračajući u susret smrti.

Jer sve što je lepo rađa se iz prolaznog,

i svaka pesma stiže svom poslednjem stihu,

da bi se u tišini stvorio novi početak.

Maja Milojković