U subotu, 28. juna 2025. godine, u crkvi Svetog apostola Tome u Albštatu u Nemačkoj na Švarcvaldu zasijao je jedan od najplemenitijih izraza srpske kulture i sećanja – Vidovdanska akademija. „Tog dana, kada se vekovima unazad prisećamo kosovskog zaveta i mučeničke žrtve srpskih junaka, duh predanja u ovom nemačkom gradu dobio je novi dah kroz reč, pesmu, molitvu i božanstvenu svečanu atmosferu”, istakla je Nastavnica obrazovno-vaspitnog rada na srpskom jeziku u inostranstvu u Štutgartu Miljana Milojević.
Ona nam je prenela da „pre nego što su se vrata umetnosti otvorila, održana je večernja služba, a zatim i parastos za kosovske junake – tih i dostojanstven pomen koji je nad sve prisutne razastro veo tihe zahvalnosti i ponosa”. Večernju službu i parastos služio je protojerej-stavrofor Milenko Marković.
Foto: M. Milojević
„Učenici, u svečanim narodnim bojama – crvenoj, plavoj i beloj – sa božurom na grudima, simbolom stradanja i vernosti, oslikavali su lik Kosova u svakom stihu i melodiji. Recitovali su pesme o kosovskom boju, domovini i zavičaju, a njihovi glasovi, jasni i odlučni, zvučali su kao ođek prošlih vekova u srcima sadašnjih pokolenja. Uz himnu „Bože pravde”, odjeknule su pesme „Oj, Kosovo, Kosovo” i „Srpkinjica jedna mala”, noseći u sebi emociju naroda koji u pesmi nalazi utehu, snagu i zavet”, naglasila je nastavnica u Srpskoj dopunskoj školi Miljana Milojević.
Poseban umetnički doživljaj bio je dramski prikaz „Večiti srpski razgovor“ – duboka i misaona igra reči i identiteta kosovskih junaka Miloša i Lazara, u kojoj su učenici sa zrelošću nadmašili godine i podsetili sve prisutne da srpski dijalog sa prošlošću ne jenjava, već traje, neprekidno.
„Na samom kraju, čin koji zatvara jedno poglavlje i otvara novo – uručivanje svedočanstava učenicima osmog razreda. Uz osmehe, suze i aplauze, ovi mladi ljudi su ispraćeni iz osnovnog obrazovanja kao mali ambasadori srpske kulture u dijaspori”, dodato je u Srpskoj školi u Aplštatu.
Akademiji je prethodio i pozdravni govor nastavnice Srpske dopunske škole Miljane Milojević, koja je, u ime nastavničkog kolektiva i učenika, zahvalila prisutnima na dolasku, kao i institucijama koje nesebično podržavaju očuvanje kvaliteta nastave na srpskom jeziku. Posebna zahvalnost upućena je Ministarstvu prosvete Republike Srbije, Generalnom konzulatu Republike Srbije u Štutgartu, koordinatorki Tatjani Hot i sveštenstvu hrama Svetog apostola Tome, u kojem se ova akademija održava.
„Vidovdanska akademija u Albštatu nije bila tek događaj – bila je svetkovina duha, pesme, istorije i nade. Bila je dokaz da zavet Kosovskog boja živi i u tuđini, među mladima koji svojim glasovima, srcima i darom svedoče da srpska reč ne iščezava, već se širi – snažna i sveta”, naglasila je nastavnica Milojević.
Izvor: Rasejanje.info