Početna Razgovor Milutin Nikolić, osnivač onlajn škole Sava: „Nakon onlajn radionice sa čika ...

Milutin Nikolić, osnivač onlajn škole Sava: „Nakon onlajn radionice sa čika Ršumom škola je počela da se reklamira od usta do usta“

Milutin Nikolić inicijator i osnivač škola Zvezdobrojci i Sava
Foto: arhiva M. Nikolić

Milutin Nikolić, saosnivač i direktor investicione banke Hefestos Kapital u Beogradu je sa suprugom Mirjanom i prijateljem Predragom Đurićem  2018. godine osnivao novu srpsku školu za 21. vek – Zvezdobrojci. Takođe sa „Mirom i Peđom“, kako ih je u našem razgovoru oslovio je prošlog proleća pokrenuo Savu, onlajn školu srpskog jezika kulture i tradicije za decu u rasejanju. U više navrata mališani, predstavnici srpkog rasejanja širom sveta imali su prilike da učestvuju na raznim interesantnim radionicama, putem zum aplikacije, pa su recitovali sa čuvenim čika Ršumom, pričali o Pupinu i Tesli sa Aleksandrom Ninković Tasić, dok ih je u dva navrata Aleksandra Mihajlović upoznavala sa divnim, umiljatim i veoma obrazovanim i pametnim srpskim vladarkama, a jednom o Marku Kraljeviću. Milutin Nikolić u razgovoru za internet portal Rasejanje.info govori o ideji nastanka onlajn škole Sava, o interesantnom razvoju škole, o broju đaka, koji je iz dana u dan sve veći , o veoma kvalitetnom stručnom timu, o tome zašto je važno znati maternji jezik. On lično spada u grupu onih naših građana koji je kao tinejdžer otišao iz zemlje, školovao se u svetu, sticao i stekao radna iskustva i kontakte i to sve preneo u otadžbini u koju se vratio i svoje znanje primenio. 

Kako ste došli na ideju da osnujete onlajn školu Sava?

– Ideju smo dobili kada smo uparili fantastičnu novu metodu onlajn školovanja male dece koju smo razvili za vreme korone u našoj osnovnoj školi Zvezdobrojci u Beogradu sa najvećim problemom naših porodica u dijaspori: zaboravljanjem i gubitkom znanja maternjeg srpskog jezika kod dece kad krenu u školu.

U martu 2020. smo morali da zatvorimo školu i pređemo na onlajn školovanje učenika u Zvezdobrojcima. Posto se radi o maloj deci predškolskog i ranog školskog uzrasta (5-11 godina), pokusali smo da pronađemo najbolju praksu onlajn školovanja tog uzrasta u svetu. Veoma brzo smo shvatili da ne postoje relevantna iskustva i da je onlajn školovanje male dece nov fenomen, prouzrokovan koronom, jer pre toga niko nije mislio da školuje decu tog uzrasta onlajn. Uvidevši to veoma brzo smo, zahvaljujući fantastičnom obrazovnom timu i čvrstoj zajednici roditelja, razvili sopstvenu metodu i tehnologiju školovanja male dece onlajn, koju konstantno poboljšavamo i razvijamo i koja je i dan danas u samom vrhu onoga što se radi u svetu. Trenutno se pišu tri naučna rada o našoj metodi u Sjedinjenim Američkim Državama i imamo zahteve za licenciranjem širom sveta.

Veoma brzo, po osvajanju ove metode i tehnologije školovanja male dece, prijatelj i član Saveta naše škole, Sava Marinković, magistar sa Harvarda, treća generacija Srba iz Čikaga, predložio nam je, da je upotrebimo za podučavanje srpskog jezika deci u našem rasejanju. Mi smo onda okupili dodatni tim obrazovnih stručnjaka, razvili buket programa baziran na novom konceptu zavičajnog jezika, nečega između maternjeg tj. prvog i stranog jezika sa nivoima prilagođenim uzrastima dece i kompletirali ideju osnovanu na metodi i na tehnologiji. Iz toga se rodila Sava, škola srpskog jezika, kulture i tradicije za decu u srpskoj dijaspori godišta između 4 i 14 godina. Imamo i eksperimentalne časove za decu 2-3 godine, na zahtev porodica, ali taj program tek razvijamo.

Sa poslednjeg onlajn predavanja za decu iz rasejanja o srpskim vladarkama
Foto: arhiva onlajn škola Sava

Kako Vam je izgledao početak a kako Vam izgleda sadašnji rad i interesovanje za školu?

– Škola se razvijala i razvija munjevito, što je posledica, sa jedne strane, veličine problema koji rešava i  sa druge strane, kvaliteta samog obrazovnog proizvoda. Ovo zadnje je, naravno, rezultat timskog rada grupe vanserijskih stručnjaka sa znanjem, kreativnošću i motivacijom koji smo okupili i kojima su škola Sava i njen uspeh postali misija. U osnovi tog tima su ljudi iz škole Zvezdobrojci, ali danas je tim škole Sava daleko premašio u broju tim Zvezdobrojaca, i zajedno okupljamo preko 100 fantastičnih stručnjaka, nastavnika, učitelja, vaspitača, pedagoga, psihologa, inženjera, stručnjaka za marketing, društvene mreže, medije, itd.

Prošlog leta u julu smo pokrenuli pilot program sa desetak porodica prvenstveno iz parohije Sv. Nikole u Indianapolisu, koje su nam pomogle da nas koncept primenimo u praksi sa decom raznih uzrasta i raznih nivoa srpskog. Kada smo zakucali svaki ekser i zašrafili svaki šraf, otvorili smo upis u oktobru 2020. godine. Veoma brzo smo dobili blagoslov 5 episkopa Srpske pravoslavne crkve, pre svega 3 episkopa koji pokrivaju teritoriju SAD. Prvi učenici su nam dosli iz srpskih parohija u Americi.

Počeli smo da radimo besplatne radionice za decu sa prvom o Kraljeviću Marku, pa sa gostovanjem i interakcijom dece sa našim poznatim pesnikom Ljubivojem Ršumovićem i tada je krenula da nam raste reputacija, škola je počela da se reklamira od usta do usta, naročito jer su efekti škole bili vrlo brzo vidljivi. Deca koja nisu znala da kažu jednu reč na srpskom, a nažalost ima ih veoma mnogo u našoj dijaspori, a koja su upisala školu, već su posle nekoliko nedelja i meseci počela da govore tečno, da čitaju i pišu ćirilicu. Porodice su počele da nam pišu o tome kako im je škola Sava transformisala živote i to traje do dana danas. Veoma nam znači kad nam se javljaju majke, dirnute do suza time što prvi put u životu čuju svoju decu da im se obraćaju i pričaju srpski. Nas to motiviše da nastavimo i da radimo još više na širenju naše škole i naše misije da svako srpsko dete u inostranstvu postane sasvim dvojezično i dvokulturno.

Koliko đaka imate?

– Veoma je teško reći jer se svaki dan upisuje 10-20 novih đaka. Trenutno sustižemo cifru od 1000 porodica.

Da li ste zadovoljni onim što ste do sada postigli i šta želite dalje da ostvarite?

– Mislimo da je ono što smo do sada uradili ohrabrujuće, ali najveći posao tek predstoji. Naša dijaspora broji između 2 i 7 miliona ljudi, a mi hoćemo da svako dete iz te dijaspore perfektno zna srpski jezik i bude deo srpske kulturne zajednice. Nažalost, velika većina te dece danas raste znajući srpski tek u tragovima, što ih lišava bogatstva dvojezičnosti i snage našeg identiteta. Neznanje srpskog ih takođe sprečava da mogu da se vrate i integrišu u srpsko društvo, oni, ali i njihovi roditelji.

Dakle, nismo još ni blizu da ispunimo nas cilj ali radimo neprestano na tome. Veoma je važno da naše porodice znaju da postojimo i da probaju našu školu. Veoma mali, zanemarljiv broj dece odustaje od učenja srpskog kad jednom probaju našu metodu učenja kroz igru, sa našim fantastičnim talentovanim nastavnicima. Zato pozivam svakog ko ma decu da proba besplatne časove naše škole, svako ko zna porodicu sa decom koji odrastaju u inostranstvu neka ih obavesti da po prvi put imamo efikasno oruđe da nam deca nauče perfektno srpski.

Mislite li da se dovoljno neguje i poštuje srpski jezik u Srbiji?

– To je komplikovano pitanje. Kratak odgovor je da. Čovek veoma lako može da kritikuje određene negativne pojave u našem društvu. Naravno, te pojave jesu bolne i treba raditi da se izleće i okrenu u pozitivnom smeru. Ali mislim da nismo svesni kakve kvalitetne generacije dolaze. Ja sam svaki dan postiđen i zadivljen prvo mladim nastavnicima, obrazovnim radnicima koji grade našu školu Sava. To su fantastični ljudi sa visokim idealima i sposobnostima da ih realizuju! Nas jezik je veliko bogatstvo koje smo dobili na poklon od naših predaka, fantastičan instrument srpskog stremljenja ka visinama, čiji su simboli Tesla, Pupin i Milanković, među mnogim drugim, po kojima smo nazvali školu Zvezdobrojci. Mislim da nove generacije daju pozitivne znake da razumeju ovu vrednost i uklapaju se u naš srpski narativ odbrane i podržavanja i uzdizanja srpskog jezika i kulture.

Predrag Đurić i Milutin Nikolić osnivači škole Sava
Foto: arhiva M. Nikolić


Na osnovu dosadašnjeg rada, s obzirom da imate đake i u Srbiji i van nje kakav je utisak – da li se srpski jezik više ceni u Srbiji ili van Srbije (kod predstavnika našeg rasejanja)?

– Svi Srbi, svih načela, političkih i drugih orjentacija dele osnovna načela naše zajednice, koji su zacrtani od Svetog Save, preko Svetog cara Lazara, kosovskog i šumadijskog zaveta, do dan-danas, a to je stremljenje ka izvršnosti, stremljenje ka visinama i želja da se bude prvi.

Srpski jezik, osnovna alatka naše bogate kulture je na raskršću svih tih stremljenja. To je jasno svim mislećim ljudima i u Srbiji i u dijaspori. Naravno, kao što je to slučaj u našem odnosu sa roditeljima, često uzimamo naš jezik zdravo za gotovo. Ali nema sumnje da su Srbi i u Srbiji i van Srbije svesni koliki dug imamo prema svom jeziku i koliko je važno negovati ga. Roditelji u našim školama, i u Zvezdobrojcima u Beogradu i u Savi u 48 zemalja sirom sveta, svedoče nam o tome svaki dan i zahvaljuju se našim fantastičnim učiteljima na njihovom delu na tom polju, tako da u to ne postoji sumnja.

Organizujete zanimljive radionice  za decu širom sveta. Da li ste zadovoljni odzivom i kakve  povratne informacije dobijate?

– Radionice koje organizujemo čak i mene iznenađuju svojim kvalitetom i naprednošću, te rezultatima koje postižu. Ljudi koji vode radionice su fantastična grupa ljudi iz raznih zemalja, raznih struka, koji neverovatnom brzinom osvajaju ovaj veoma nov vid podučavanja dece. Roditelji i deca koji nas ne znaju se upisuju u školu čim vide šta radimo na radionicama. Svaka radionica je jedna eksplozija energije, ljubavi i znanja, deca su motivisana, ostaju na zumu satima, postavljaju pitanja, slušaju, crtaju, pišu i čitaju knjige. Čak i nas u upravi škole svaka radionica iznenadi novim kvalitetom. Svedočanstva roditelja potvrđuju da tokom tih radionica svi učesnici osećaju tu energiju i dobijaju taj podsticaj i radost da uče. Posle poslednje radionice o srpskim vladarkama u srednjem veku imamo molbu roditelja da organizujemo radionice za roditelje i da im organizujemo ekskurzije u Srbiji da vide naše manastire i predele o kojima su ne samo njihova deca nego i oni učili na dečijoj radionici. To ćemo naravno i uraditi.

Koja bi bila Vaša poruka deci iz rasejanja?

– Učite srpski jezik, budite čvrsto Srbi a otvoreni prema celom svetu. Ja znam da ćete nas učiniti ponosnim jer ste bolji od nas, jer ličite na naše zajedničke velike pretke.

Milutin Nikolić je rođen u Beogradu, gde je završio osnovnu školu. Srednju školu i ekonomski fakultet završio je Švajcarskoj. Tokom školovanja u inostranstvu počev od srednje škole radio je u izdavačkoj kući L’Age d’Homme, velikog srpskog i evropskog izdavača Vladimira Dimitrijevića. Sa 24 godine otišao je na magistarske studije u SAD. Nakon toga je počeo da radi u finansijama u Njujorku, pa je u Londonu otvorio svoju firmu a 2001. se vratio u Beograd. „Bio sam saosnivač i dan danas vodim investicionu banku Hefestos Kapital. 2018. zajedno sa Predragom Đurićem i Mirjanom Nikolić, mojom suprugom, osnivamo novu srpsku školu za 21. vek – Zvezdobrojci. U proleće 2020. sa Pedjom i Mirom osnivamo Savu, onlajn školu srpskog jezika kulture i tradicije“, rekao je Milutin Nikolić o sebi.