Početna Zanimljivosti Sećanje na Svetu Vukovića

Sećanje na Svetu Vukovića

Danas se sećamo Svetislava Svete Vukovića, srpskog radio i TV voditelja, novinara, književnika i tekstopisca, autora čuvenih pesama Odiseja, Ja te volim, Ljubav je samo reč, Maestro i violina, Kad bih znao da je sama.. Takođe je autor tekstova brojnih dečjih pesama : Slon lepotan, Najlepša je zemlja moja…

Rođen je na današnji dan 3. februara 1936. godine u selu Štitarica, kod Mojkovca, gde je i završio osnovnu školu.  Nižu gimnaziju sa malom maturom završio je u Kolašinu, a četiri razreda Više realne gimnazije u Ivangradu. Osmi razred gimnazije i veliku maturu završio je u Bijelom Polju 1955. godine, a iste godine upisao je Pravni fakultet u Beogradu, na kom je apsolvirao.

Bio je autor i voditelj popularnih radijskih i televizijskih emisija, među kojima se izdvaja radijska emisija Vreme sporta i razonode, za koju je nagrađen Oskarom popularnosti. Bio je voditelj brojnih festivala zabavne, džez i narodne muzike, koncerata svetskih velikana poput Šarla Aznavura i Žilijet Greko. Bio je više od 30 godina voditelj Dragačevskog sabora u Guči.

Bio je dugogodišnji predsednik Udruženja radnika estradne delatnosti Srbije i član Udruženja književnika Srbije.

Kao pisac napisao je pet zbirki dečjih pesama, antiratnu knjigu pesama „Vreme ludila“, refleksivnu zbirku poezije „Tako je zborio Njegoš” i knjige „Asovi Ju fudbal” i „Košarkaške legende”.

Za spikera Radio Beograda postavljen je 1961. godine, nakon čega odlazi u Niš i Svetozarevo (današnju Jagodinu), a 1967. prelazi u Drugi program Radio Beograda. Januara 1975. godine postaje novinar-voditelj i scenarista emisije Sunce, more, bit i hit, koja je zajedno sa emisijama „Minimaks”, „Prijatelj zvezda” i „Dežurni studio” predstavljala prekretnicu u zabavnom radio-programu. Malo je poznato, da je uz Milovana Ilića Minimaksa, Nikolu Neškovića, Ička Petrovića i Nikolu Karaklajića bio osnivač nove profesije zvane „voditelj”. Autor je i emisije Muzika, sport, muzika, sa kojom je kasnije prešao na Prvi program Radio Beograda. 1978. godine dobija zvanje urednik-voditelj, a 1981. postaje urednik i voditelj emisije Vreme sporta i razonode. Ističu se i dve serije autorskih emisija, najpre, Asovi JU fudbala, a potom i Jugoslovenske olimpijske legende.

Značajan je i njegov rad na televiziji. Početkom šezdesetih godina, godinu dana radio je kao voditelj emisija u okviru naučnog programa, a potom, sedamdesetih godina usledio je serijal o stvaraocima jugoslovenske zabavne muzike – „Čeznem da sam sa vama”. Poznati su i serijali „Sećaš li se onog sata”, „Sabori u Srbiji” i „Čaša vode sa izvora”. Takođe, na televiziji je vodio ili prenosio koncerte klasične, zabavne i narodne muzike, emisije i direktne prenose značajnih državnih praznika i istorijskih datuma. Bio je voditelj Beogradskog džez festivala, Dragačevskog sabora, festivala zabavne i narodne muzike – MESAM, Vukovog sabora, Omladinskog festivala u Subotici, Festivala narodne muzike „Moravski biseri”, dodela godišnje muzičke nagrade „Zlatni melos”, dodela internacionalne muzičke nagrade MAESTRO INTERNATIONAL, voditelj tv emisije TREND SETTER…

Počev od 1965. godine, napisao je oko hiljadu tekstova pesama zabavne, narodne i dečje muzike i sarađivao sa mnogim kompozitorima i izvođačima, među kojima su: Zdravko Čolić (Ljubav je samo reč), Leo Martin (Odiseja, Ja te volim), Dragan Stojnić (Maestro i violina, Ja to znam, Jelisejska polja, Miholjsko leto), Đorđe Marjanović (Za dane ljubavi), Miki Jevremović (Kad bih znao da je sama), Kemal Monteno (Pahuljice moja), Tereza Kesovija (Zaboravi ako možeš), Mira Vasiljević (Godine su prolazile), kao i Olivera Katarina, Lola Novaković, Nada Knežević, Lepa Lukić, Usnija Redžepova, Dušan Jakšić, Boris Bizetić, Miša Marković i mnogi drugi. Osvajao je nagrade i priznanja na muzičkim festivalima u Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu, Opatiji, Ljubljani, Skoplju, Prištini i Budvi. Njegove pesme našle su mesto u antologiji Najlepše ljubavne pesme napisane na srpskom jeziku, a sa deset pesama zastupljen je u antologiji Ljubav je samo reč, u kojoj su najlepše ljubavne pesme komponovane od strane jugoslovenskih autora.

Poznate su i dečje pesme za koje je pisao tekstove – Pozdravite moga tatu, Slon lepotan… Napisao je nekoliko zbirki dečjih pesama: „Jedan đački dan”, „Moji drugari od A do Š”, „Pozdravite moga tatu”, autor je i antiratne zbirke poezije „Vreme ludila” i refleksivne zbirke „Tako je zborio Njegoš”, kao i knjiga „Asovi Ju fudbala” i „Košarkaške legende”. Zastupljen je sa nekoliko pesama u Antologiji  crnogorskog pjesništva za djecu, Antologiji Riznica srpskog pesništva za decu i Antologiji svetske dečije poezije „Plavi zec”.

Izvor: FB Rojalistički klub